Domowa vegeta: Nie kupuj już chemicznych przypraw do zupy. Moja przyprawa ma szereg właściwości leczniczych. Oto przepis
Już od wielu lat nie kupuję vegety, a przygotowuję ją samodzielnie w domu. Wszystko zaczęło się, gdy w rodzinie pojawiły się problemy z nerkami, przez co trzeba było ograniczyć zbędną sól i chemikalia.Nadaje się nawet do podawania małym dzieciom. Nie używam zupełnie soli, a i tak każdemu smakuje.
Składniki:
- 1 kg pietruszki
- 1 kg marchewki
- 400 g selera
- 500 g cebuli
- 2 szt. czerwonej papryki
- 1 szt. zielonej papryki
- 1-2 szt. pora
- garść suszonego selera
- garść suszonej pietruszki
- dwie garści suszonego lubczyku
Przygotowanie:
Proces należy zacząć od umycia i obrania każdego warzywa. Następnie powinny trochę poleżeć, żeby dokładnie wyschły. W zależności od preferencji pokrój je drobno albo zetrzyj na tarce. Tak przygotowane warzywa wyłóż na blaszkę z papierem do pieczenia. Pamiętaj, żeby wykładać cienką warstwę, bo wszystkie kawałki muszą dokładnie doschnąć.
Taką blaszkę wkładaj do piekarnika rozgrzanego do temperatury ok. 50-70 stopni. Zostaw lekko uchylone drzwi. Kiedy warzywa będą wystarczająco suche, możesz wyciągnąć całość z pieca. Musisz pamiętać o mieszaniu, żeby uniknąć ich przypalania.
Inną możliwością jest wysuszenie naszej vegety na kaloryferze lub z zastosowaniem suszarki owocowo-warzywnej. Polecam wtedy ugotować wcześniej warzywa, a dopiero potem rozpocząć całą procedurę. Kiedy masz już ten krok za sobą, dosyp pietruszkę, seler i lubczyk, a następnie zmiel wszystko w maszynce do mięsa lub z wykorzystaniem robota kuchennego.
Ja nie dodaję soli, ale jeśli masz ochotę, możesz to zrobić. Uzyskasz wtedy charakterystyczny, słonawy smak. Mile widziane będą również inne warzywa – czosnek, kalafior, brokuł czy grzyby. W zależności od preferencji smakowych można dodać do całości także kurkumy, kolendry lub chilli.
Tak przygotowaną vegetę podziel na mniejsze porcje i przechowuj w osobnych pojemnikach. Dzięki temu możesz uzyskać kilka różnych połączeń smakowych. Z powodzeniem nada się ona do przyprawiania potraw na co dzień lub jako dodatek do chleba czy pasty jajecznej.