Najlepsze nawozy do truskawek można przygotować w domu, stosując je wiosną, aby zapewnić sobie duże zbiory.
Ciepłe, słodkie i pachnące truskawki uprawiane w ogrodzie stanowią wspaniałą, zdrową przekąskę w gorące dni. Aby zapewnić obfite zbiory, ważne jest, aby od razu zadbać o truskawki.
Należy umożliwić im zbieranie jeszcze wilgotnych liści i szypułek. Nie trzeba używać środków chemicznych. Możliwa jest także domowa uprawa. Nawożenie należy przeprowadzać w drugim roku po posadzeniu roślin, wiosną po stopnieniu śniegu. Przed nawożeniem ważne jest usunięcie chwastów.
Chlebowy nawóz
Truskawki można wzmocnić za pomocą drożdży. Stworzą one idealne środowisko do produkcji i wzrostu dużych owoców. Drożdże pomogą zakwasić glebę, przyciągną pożyteczne dzikie zwierzęta i zwiększą plony. Jest to łatwe do przygotowania. Do starego chleba należy dodać wodę, a następnie obciążyć go, aby nie unosił się na powierzchni. Powinien on fermentować przez 6-10 dni. Otrzymany roztwór należy rozcieńczyć wodą w stosunku 1:10.
Wykorzystaj pokrzywę, aby chronić i odżywiać truskawki
To prawdziwa magiczna mikstura i świetny sposób na ochronę truskawek przed szkodnikami. Znajdziesz tu również wszystkie składniki niezbędne do sporządzenia tego nawozu. Nawóz zawiera łatwo przyswajalny potas i azot, które są niezbędne do wzrostu roślin. Potrzebne będzie wiaderko pokrzywy, woda i trochę soli. Składniki należy mieszać dwa razy dziennie i rozcieńczać wodą.
Kwaśne mleko
Kwaśne produkty mleczne są dobre dla wzrostu owoców. Dobrym pomysłem jest mieszanie sfermentowanych produktów mlecznych z humusem i obornikiem oraz popiołem drzewnym. Tworzy to kwaśne środowisko, idealne dla rozwoju i wzrostu owoców. O roztoczach i mszycach można zapomnieć, spryskując truskawki mieszaniną mleka i wody.
Obornik drobiowy
Obornik drobiowy jest dobrym wyborem, ponieważ zawiera dużo azotu. Bez niego truskawki nie wydadzą dużych i soczystych owoców. Aby uniknąć przypalenia truskawek, najlepiej jest stosować obornik w postaci płynnej. Należy go pozostawić na trzy dni, zanim truskawki zaczną kwitnąć.
2 w 1 – ochrona przed szkodnikami nawet po obfitych zbiorach
Jest to najprostszy sposób ochrony truskawek przed szkodnikami, a jednocześnie zapewnienia im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Znajdziesz tu mój sprawdzony przepis, a także kilka innych przydatnych wskazówek.
Składniki:
- 1 szklanka popiołu drzewnego
- 1-2 l wrzącej wody
- 2 g nadmanganianu potasu
- 2 g sproszkowanego kwasu borowego
- 1 łyżeczka jodyny
Przygotowanie:
Połącz wodę z popiołem. Po ostygnięciu zmieszaj resztę składników. Pozostaw wodę do całkowitego ostygnięcia. Odcedź popiół, a następnie spryskaj truskawki nawozem. Nawóz należy stosować zanim truskawki zaczną kwitnąć.
Oto kilka dodatkowych porad od ogrodników, którzy już to przerabiali.
Ochrona przed szkodnikami i grzybami – wywar z mniszka lekarskiego i czosnku
Mniszek lekarski może być stosowany jako środek zapobiegający szarej pleśni na truskawkach. Należy użyć 500 g mniszka lekarskiego, który należy rozpuścić w 10 l wody. Odcedź wodę, a następnie rozpyl ekstrakt na rośliny.
Odwar z czosnku jest niezawodnym środkiem odstraszającym szkodniki i patogeny. Do garnka należy dodać 2 ząbki czosnku wraz ze skórką i zagotować 10 l wody. Można go stosować zamiast odwaru z liści mniszka lekarskiego do zwalczania szkodników, takich jak mszyce.