Mięta meksykańska to roślina, która w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością.
Nic w tym zaskakującego, wykazuje wiele pozytywnych właściwości m.in. przeciwbakteryjnych czy przeciwzapalnych. Doskonale sprawdza się zarówno w przeziębieniu, jak i przy problemach trawiennych. Co warto wiedzieć o mięcie meksykańskiej? W jakiej postaci jest najskuteczniejsza? Jak prawidłowo wykonać syrop z tej rośliny?
Meksykańska mięta – co warto wiedzieć?
Mięta meksykańska znana również pod nazwą kubańskie oregano, meksykański eukaliptus czy mięta grubolistna. Zalicza się ją do półsoczystych roślin o charakterystycznym zapachu i smaku przypominającym oregano. W ostatnich latach cieszy się dużą popularnością za sprawą swoich cech przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych.
Stanowi bardzo dobry dodatek do każdego pomieszczenia. Wpływa korzystnie nie tylko na drogi oddechowe, ale także skutecznie odstrasza muchy i komary. Wykazuje również właściwości kojąco-odprężające. Roślinę tą można rozgnieść w rękach i bezpośrednio wydychać.
Należy jednak zauważyć, że sama wydziela olejki eteryczne, które odczuwalne są w pomieszczeniu. Meksykańska mięta dostępna jest w wielu kwiaciarniach, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Zaszczepka łatwo się ukorzenia, dlatego też warto zapytać przyjaciół, rodzinę lub sąsiadów czy nie posiadają kubańskiego oregano w domu. Jak wykorzystać miętę meksykańską?
Herbata z mięty meksykańskiej
Jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystania mięty meksykańskiej to zrobienie herbaty. Aby ją przyrządzić wystarczy zerwać kilka mniejszych, bądź jeden większy listek kubańskiego oregano. Następnie należy wrzucić do kubka, zalać gorącą wodą i odstawić do zaparzenia. Listki można włożyć również zaparzacza, a nie bezpośrednio do naczynia.
Do najważniejszych właściwości herbaty z mięty meksykańskiej zalicza się:
- stopniowe eliminowanie kaszlu i bólu gardła,
- poprawę samopoczucia w przeziębieniu,
- łagodzenie bólów głowy,
- pomoc przy nadciśnieniu,
- korzystny wpływ na astmę,
- pomoc w problemach trawiennych.
Ponad to kubańskie oregano jest wykorzystywane w przypadku urazów skóry, infekcjach czy oparzeniach. W takiej sytuacji uszkodzone miejsce należy natrzeć liściem. Co więcej, wiele osób uskarżających się na reumatyzm, wolno gojące się rany czy też widoczne blizny – stosują miętę meksykańską.
Mięta meksykańska – syrop
Równie popularny, co sama roślina, jest syrop z liści mięty meksykańskiej. Wykorzystuje się go zarówno przy problemach trawiennych, jak i przeziębieniach. Jest bardzo dobra alternatywą dla lekarstw na ból gardła i inne jesienno-zimowe dolegliwości.
Jak go wykonać? Najpierw należy przygotować niezbędne składniki, wśród których wymienia się:
- liście mięty meksykańskie, co najmniej 50,
- cytrynę, limonkę lub pomarańczę,
- sok z cytryny,
- cukier (do smaku),
- szklany, zamykany pojemnik.
Wykonywanie syropu rozpoczyna się od zerwania liści i przekrojenia ich na pół. Następnie należy pokroić cytrusy na kawałki, pozostawiając skórę. Odcisnąć sok z cytryny. Do zamykanego pojemnika naprzemiennie wkładamy liście, cukier, sok z cytryny oraz cytrusy. Po wypełnieniu całego pojemnika, odkładamy.
Stopniowo będzie dochodzić do rozpuszczenia się cukru z pozostałymi składnikami. W momencie gdy powstanie płynna substancja, przecedzamy ją. Powstały syrop należy trzymać w chłodnym, ocienionym miejscu, np. w spiżarni. Można go spożywać bezpośrednio lub dodawać do owsianki czy jogurtu.