By toaleta lśniła należy o nią dbać i systematycznie czyścić. Na rynku jest dostępnych wiele różnorodnych środków przeznaczonych właśnie do toalet.
Istnieją także domowe metody, które są bardzo skuteczne i dają doskonały efekt bez konieczności używania preparatów z chemicznym składem.
Przedstawiona niżej metoda poradzi sobie z dużymi zabrudzeniami, a także z kamieniem. Zniweluje również nieprzyjemne zapachy z toalety. Do przygotowania domowego środka czyszczącego potrzebne są tylko 3 składniki, które są niedrogie i łatwo dostępne.
SKŁADNIKI:
- proszek do pieczenia – 1 łyżka
- sól – 1 łyżka
- ocet – 3 łyżki
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Do naczynia wsypujemy proszek do pieczenia i sól zgodnie z podanymi proporcjami. Wszystko zalewamy octem i bardzo dokładnie mieszamy, by otrzymaj jednolitą konsystencję. Tak powstałą pastę wlewamy bezpośrednio do toalety. Po kilku minutach szorujemy dokładnie wnętrze za pomocą szczoteczki i spłukujemy.
Zewnętrzną część toalety czyścimy przy użyciu pasty nałożonej na gąbkę bądź szmatkę. Tym środkiem wyczyścimy także wannę, bidet czy zlew. Zastosowanie tego domowego specyfiku sprawi, że czyszczenie będzie łatwe i szybkie, a rezultaty widoczne gołym okiem.
POZNAJ INNE SPECYFIKI Z ZASTOSOWANIEM PROSZKU DO PIECZENIA ORAZ PROSZKU DO PRANIA
CZYSTY I LŚNIĄCY PRYSZNIC
SKŁADNIKI:
- proszek do pieczenia – 2 łyżki
- ocet – 1 szklanka
- ciepła woda – 1 szklanka
- alkohol – 1 łyżka
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Do miseczki bądź naczynia wsypujemy proszek do pieczenia, dolewamy alkohol, szklankę octu i zalewamy ciepłą woda. Pamiętaj, by zachować tą kolejność. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Gotową mieszankę najlepiej użyć, gdy jest ciepła. Nakładamy ją na powierzchnię prysznica za pomocą miękkiej gąbki i zostawiamy na około 5 minut, by mogła skutecznie zadziałać. Po upływie podanego czasu wystarczy opłukać prysznic i wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem bądź szmatką. Efektem końcowym są błyszczące szyby bez smug i zacieków.
CZYSTE I LŚNIĄCE PODŁOGI
SKŁADNIKI:
- proszek do pieczenia – 2 łyżki
- alkohol – 1 łyżka
- woda destylowana
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Proszek do pieczenia mieszamy wraz z alkoholem i wlewamy do pojemnika o pojemności 1 litra. Uzupełniamy do pełna wodą destylowaną.
Kupny płyn do podłóg z powodzeniem możemy zastąpić tym domowym specyfikiem. Jego użycie sprawi, że podłoga będzie lśniąca. Dodatkowym atutem tego środka jest to, że kurz nie będzie się osadzał tak szybko na powierzchni. Możemy go wykorzystać także do czyszczenia białych szafek łazienkowych, wanny czy brodzika, na których zauważalne są plamy. Jego działanie jest więc wszechstronne i skuteczne w usuwaniu zabrudzeń.
OKNA BEZ SMUG
Do uzyskania czystych i lśniących okien bez smug wystarczy wymieszać ze sobą w niewielkiej ilości wody proszek do pieczenia z proszkiem do prania i dodać odrobinę octu. Powstała mieszkanka jest idealna do mycia okien, a dodatkowo szybka w przygotowaniu i niedroga. Z powodzeniem zastąpi sklepowy płyn do szyb.
CZYSTY PIEC BEZ ZABRUDZEŃ
SKŁADNIKI:
- proszek do prania – pół łyżeczki
- soda oczyszczona – 1 łyżeczka
- ciepła woda
- przezroczysty klej biurowy (klej w płynie do papieru) – 1 łyżeczka
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Podane wyżej składniki dokładnie mieszamy ze sobą, by powstała jednolita masa. Mieszankę najlepiej trzymać w zamkniętym słoiku, by móc wykorzystać pozostałą część przy kolejnym czyszczeniu. Piec czyścimy za pomocą zwilżonej szmatki z niewielką ilością domowego preparatu. Na koniec przecieramy i nakładamy jeszcze raz, by na piecu powstała ochronna warstwa, która będzie chronić przed osadzaniem się brudu i kurzu. Dzięki temu piec przez długie lata będzie cieszył się nienagannym wyglądem.
PALNIKI I RUSZT PIEKARNIKA JAK NOWE
Tłuszcz i przypalone pozostałości nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również pozostawione na dłużej są trudne do usunięcia. Mieszanka domowej roboty pozwoli szybko i bez większego wysiłku usunąć niechciane zabrudzenia i przywróci ich blask.
SKŁADNIKI:
- woda
- ręcznik – najlepiej stary
- proszek do prania lub płyn do naczyń – pół szklanki
- słoik po konserwach
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Na dnie wanny rozkładamy stary ręcznik (by nie porysować powierzchni wanny) i umieszczamy na nim kratkę z pieca oraz ruszt z piekarnika. Wlewamy do wanny gorącą wodę, do momentu, aż umieszczone elementy znajdą się pod jej powierzchnią. W słoiku mieszamy proszek do pieczenia bądź płyn do naczyń z gorącą wodą (należy mocno potrząsnąć zamknięty słoik, by składniki dobrze się wymieszały).