Bułgarska papryka w pachnącej czosnkowej marynacie. Gdy tylko wystawię ją na stół znika w kilka chwil.
Na naszym rynku papryka sprzedawana jest 2 razy taniej niż w supermarkecie. I choć ryneczek wygląda skromniej, ma znacznie bardziej soczyste i aromatyczne produkty niż te sklepowe.
Dlatego kupuję paprykę w imponujących ilościach. Niektóre z nich mrożę i wykorzystuje później do innych sałatek. Również robię marynowane papryki w słoikach. Jest najbardziej popularnym warzywem na stole.
Aby papryka marynowana zachowała swój niepowtarzalny aromat, najpierw piekę ją w całości, nawet z nasionami. Pamiętaj, aby po upieczeniu usunąć cienką skórę. Uwierz mi, Twoja praca napewno Ci się opłaci. Doskonała przystawka warzywna w stylu gruzińskim jako pierwsza gości na świątecznym stole.
Składniki:
- 800 g papryki
- 0,5 łyżeczki soli
- 0,5 łyżki cukru
- 1 łyżka soku z cytryny
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki oleju słonecznikowego
- 0,5 pęczka kolendry
Przygotowanie:
Paprykę umyć pod bieżącą wodą i osuszyć ręcznikami. Połóż je kolejno w niewielkiej odległości od siebie na blasze wyłożonej pergaminem. Przed gotowaniem na każdej papryce zrób kilka nakłuć widelcem ze wszystkich stron. Piecz paprykę w całości w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 30-40 minut do miękkości.
Gotową paprykę przenieś do pojemnika, szczelnie zamknij i pozostaw do całkowitego ostygnięcia. W międzyczasie zrób marynatę. W misce wymieszać olej i sok z cytryny. Do mieszanki dodaj cukier i sól, a także przepuszczony przez prasę czosnek i drobno posiekaną kolendrę. Wymieszaj składniki. Obierz wystudzoną paprykę ze skórki.
Następnie pokrój paprykę w paski, usuwając nasiona. Pozostały w pojemniku sok wlej do marynaty. Wymieszaj. Umieść paski papryki warstwowo w pojemniku. Kolejno: Najpierw jedna warstwa, którą zalejesz małą ilością marynaty. Później druga warstwa papryki. Ponownie zalej je marynatą. I tak dalej, aż skończą się składniki.