Ogórków zbiory podwojone – Tak, jeśli posadzisz pokrzywy obok. A czosnek może uratować Twoje pelargonie – odkryj cenne porady ogrodnicze.
Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy nieocenione wskazówki od doświadczonych ogrodników, które okażą się przydatne przez cały sezon ogrodniczy.
W przypadku ogórków kluczowe jest zapewnienie im odpowiednich warunków do ukorzenienia, szczególnie w cieple.
Zastosowanie obornika do podgrzewania gleby to sprawdzona metoda. Tworzy się parowa łaźnia, układając w bruzdzie o wymiarach 40 cm głębokości i 50-60 cm szerokości warstwę obornika o grubości ok. 20 cm. Po docisku i obfitym podlaniu obornika, przykrywa się go ziemią, tworząc niewielki kopiec. W tym miejscu sadzi się ogórki. Parujący obornik dostarcza ciepła do gleby.
Cudownym środkiem dla ogórków i pomidorów jest pokrzywa. Świeże liście tej rośliny, posiekane i zamoczone w około 10 litrach wody (najlepiej deszczowej), tworzą doskonały nawóz po około dwóch tygodniach fermentacji. Należy przykryć wiadro ściereczką, aby mieszanina mogła „oddychać”. Gdy płyn ściemnieje i przestanie się pienić, naturalny nawóz jest gotowy do użycia.
Dla pięknych róż, warto posadzić w ich pobliżu czosnek, który odstrasza szkodniki i mszyce, a także podkreśla ich zapach.
Nie wylewaj wody po ugotowaniu jajek, gdyż zawiera ona cenne składniki odżywcze, szczególnie wapń. Woda ta, po ostygnięciu, jest doskonała do podlewania roślin domowych i pomidorów, dostarczając im składników odżywczych.
Ważne jest przykrycie tej mieszanki – jeśli nie masz ściereczki, możesz użyć grubej siatki. Do podlewania roślin stosuje się rozcieńczony płyn – pół litra nawozu na 10 litrów wody, aplikując raz lub dwa razy w tygodniu.
Ten nawóz jest korzystny nie tylko dla doniczkowych, ale i innych roślin w ogrodzie, szczególnie pod pomidory i ogórki. Wyjątkiem są fasola, groszek i cebula. Dodatkowo, płynny nawóz może służyć jako środek przeciwko mszycom, tworząc warstwę krzemianów na roślinach, co uniemożliwia mszycom dostęp do komórek roślinnych.
Czosnek to znakomity środek na choroby kwiatów. Ugotowanie około 6 ząbków czosnku w litrze wody i pozostawienie do zaparzenia na ok. 20 minut tworzy skuteczny roztwór. Dodaje się 3 łyżki stołowe tego roztworu na litr wody do podlewania.
Dodatkowo, warto wsadzić kilka ząbków czosnku do ziemi pod pelargonie, aby zapobiec atakom mszyc.
Aby odstraszyć krety, warto wykorzystać ich wrażliwy węch, stosując np. twaróg ołomuniecki, skórkę z cytryny lub czosnek. Skuteczne są też rośliny odstraszające, jak aksamitki.
W przypadku mrówek w pobliżu truskawek, skuteczne mogą być posypywanie owoców sodą oczyszczoną, stosowanie pułapek wazelinowych z cukrem oraz sadzenie roślin odstraszających mrówki, jak krwawnik, mięta czy kocie oko.
Aby poprawić smak i chronić rośliny, warto stosować rośliny ochronne. Chrzan wokół ziemniaków chroni przed robakami, dziurawiec działa jako ogólny środek odstraszający owady, a mięta poprawia smak pomidorów.
Ostropest plamisty odstrasza krety i myszy, a rukiew wodna poprawia wzrost i smak rzodkiewki, kapusty, dyni. Sadzenie jej pod drzewami owocowymi odstrasza owady.