Walka z chorobami w domowym zaciszu: Twaróg na gorączkę, imbir przeciw flegmie, chrzan na czyste płuca – Poznaj 8 sprawdzonych okładów.

W organizmie wzrost temperatury jest odpowiedzią obronną w walce z infekcją.

Działanie to hamuje rozwój bakterii i zwiększa funkcjonowanie białych krwinek, jednocześnie przyspieszając usuwanie szkodliwych substancji i aktywując produkcję interferonu, który jest istotny dla układu odpornościowego. Lekarze radzą nie obniżać temperatury do 38,5 stopnia Celsjusza, zaznaczając, że poniższe informacje nie zastępują leczenia konwencjonalnego.

Podstawowym sposobem na obniżenie wysokiej gorączki (powyżej 39 stopni) jest użycie prześcieradła, pieluszki lub ręcznika namoczonego w letniej wodzie (o temperaturze około 22 stopni Celsjusza), a następnie owinięcie nim tułowia, pachwin, ud lub ramion. Okład należy przykryć cienkim kocykiem, by ciepło mogło uchodzić z przegrzanego ciała, i zostawić go na 10 minut, powtarzając w razie potrzeby.

Wśród domowych metod radzenia sobie z gorączką sprawdza się okład na stopy z twarogu. Stosuje się go poprzez nałożenie zimnego twarogu na stare skarpetki i owinięcie nimi stóp pacjenta, a następnie przykrycie suchymi, ciepłymi skarpetkami i kołdrą na 20 minut. Można powtarzać co godzinę.

Inną metodą jest okład na łydki, skuteczny przy temperaturach powyżej 39°C. Polega na owinięciu nóg mokrą bawełnianą pieluchą, pokrytej flanelowym szalikiem lub suchą pieluchą, i pozostawieniu na pół godziny.

Okład imbirowy, przygotowany z suszonego imbiru i mąki zmieszanych z wodą, pomaga w leczeniu zatkanych zatok i stanów zapalnych zatok czołowych. Nakłada się go na czole, przykrywa pieluchą i owija wełnianym szalikiem na pół godziny.

W przypadku wszy pomocny jest szampon z olejkiem z drzewa herbacianego, po którym aplikuje się na głowę czysty olejek i owija folią spożywczą na 20 minut. Następnie włosy przeczesuje się specjalnym grzebieniem.

Okład z sera jest skuteczny przy bólu gardła i stanach zapalnych w jamie ustnej. Twaróg nakłada się na złożoną chusteczkę i przykłada do szyi chorego, a potem owija pieluchą i szalikiem, pozostawiając na noc.

Okład z cebuli pomaga przy anginie, bólu gardła i zapaleniu ucha środkowego. Cebulę umieszcza się na chusteczce, smaruje kark tłuszczem, nakłada chustę z cebulą, a następnie pieluchę i szal. Zostawia się na całą noc.

Okład cytrynowy jest alternatywą dla okładu z cebuli i pomaga również przy anginie i bólu gardła.

Okład chrzanowy, stosowany przy zapaleniu płuc, to mieszanka startych ziemniaków i chrzanu, nakładana na piersi pacjenta i owinięta pieluchą i szalikiem na 20 minut.