Babciny sekretny przepis na najlepsze gnocchi ziemniaczane pod słońcem: Nigdy się nie gotują, a smakują absolutnie luksusowo.
To genialne danie, które można przygotować z zaledwie kilku składników – jest sycące i bardzo, bardzo smaczne.
Świetny przepis – moja babcia robiła dokładnie takie same gnocchi i zawsze były fantastycznie pyszne. Spróbuj ich z kapustą kiszoną i boczkiem.
Potrzebujemy:
Ciasto:
- w razie potrzeby zwykła mąka
- mąka półgruba w razie potrzeby
- 5 sztuk ziemniaków
- sól
Dodatkowo:
- ok. 400 g kiszonej kapusty
- 1 łyżka cukru
- 1 cebula
- 2-3 łyżki domowego smalcu
- 1 liść laurowy
- 1 łyżeczka kminku
- 100 g boczku
Przygotowanie:
Oczyszczone ziemniaki średniej wielkości ścieramy.
Ręcznie ścieram na tarce kwadratowej owsiankę (na tarce gwiazdki), a koniec ziemniaka na tarce o drobnej łezce, żeby nie zranić palców i dłoni (przy tarciu marchewki). W ten sposób nie powstają żadne odpady ziemniaczane.
Ostrożnie odlej wodę z startych ziemniaków. Gdybyśmy odeszli od wody musielibyśmy dodać więcej mąki i gnocchi byłyby twarde. Teraz posolić masę ziemniaczaną i szybko dodać mąkę, aby ziemniaki nie zrobiły się czarne.
Ilość mąki jest zmienna i zależy od ilości i wielkości ziemniaków. Sprawdź konsystencję ciasta wrzucając kilka gnocchi do wrzącej wody. Jeśli gnocchi się gotują, nadal musisz dodać mąkę.
Powinno być półstałym ciastem. Tutaj również obowiązuje zasada, że praktyka czyni mistrza, co oznacza, że doświadczone gospodynie domowe z wieloletnim doświadczeniem mają już na uwadze gęstość ciasta. nie powinno długo stać w misce, bo jest tak rzadkie, że zmuszeni jesteśmy dodać więcej mąki. W większym garnku osolić wodę i doprowadzić ją do wrzenia . Następnie zaczynamy rzucać gnocchi.
Robię to tak samo jak moja babcia, gnocchi zrzucam z dienka (drewnianego talerza) ostrym nożem. Rozsmarowałam ciasto na całej powierzchni ciasta, najcieńsza warstwa znajdowała się na końcu. Tak postępujemy w małych porcjach, aż skończy się ciasto. Gdy gnocchi wypłyną na powierzchnię wody, wyjmujemy je do osobnej miski.
Kapusta kiszona:
Kapustę kiszoną płuczemy, aby nie była zbyt kwaśna.
W większym garnku udusić kapustę. W dużym garnku z grubym dnem na roztopionym domowym smalcu podsmaż posiekaną cebulę z cukrem pudrem i poczekaj, aż się skarmelizuje. Dodajemy posiekaną i umytą kapustę kiszoną, liść laurowy i kminek, mieszamy i gotujemy na wolnym ogniu z niewielką ilością wody przez około pół godziny, od czasu do czasu mieszając.
Na drugiej patelni podsmaż pokrojony wędzony boczek. Ugotowane i odcedzone gnocchi wrzucamy porcjami bezpośrednio do duszonej kapusty, a nie do osobnej miski. Pierogi najlepiej smakują średnio tłuste.