Domowy syrop działający skutecznie na kaszel. Pomaga w oczyszczaniu płoć. Przeznaczony jest dla osób w każdym wieku, zarówno dzieci jak i dorosłych.
Jak walczyć z pierwszymi objawami choroby?
Męczy Cię ciągłe stosowanie drogich leków, które nie zawsze są skuteczne i powodują wiele skutków ubocznych? Sięgnij po przepis, który stosowały nasze babcie. W szybkim tempie pomoże Ci zwalczyć pierwsze objawy przeziębienia oraz pokonać chorobę. Kilkuskładnikowa receptura wesprze w walce z uciążliwym kaszlem.
Liść laurowy ma wiele właściwości leczniczych. Jego głównymi zaletami jest oczyszczanie płuc oraz łagodzenie kaszlu. Ma pozytywny wpływ na walkę z bezsennością. Warto dodawać go do herbaty. Dobrym składnikiem gorących naparów herbacianych jest także imbir.
Wspomaga odporność, a także zwalcza przeziębienia oraz stany zapalne, które występują w organizmie. Oprócz szybkiego działania leczniczego samodzielnie przyrządzane syropy na kaszel oraz herbaty mają bardzo dobry smak.
Herbaty oraz syropy, które samodzielnie przyrządzimy w domu, pomogą nam w:
- walce z przeziębieniem oraz infekcjami o podłożu wirusowym,
- zwalczaniu uciążliwego kaszlu,
- obniżaniu wysokiej temperatury,
- walce z bezsennością,
- zwalczaniu stanów zapalnych, np. podczas anginy,
- szybkiej regeneracji po chorobie.
Syrop leczniczy – w jaki sposób go przygotować?
Chyba w każdym domu znajduje się zeszyt z przepisami naszych babć. Przekazywane z pokolenia na pokolenie receptury dalej znajdują swoje zastosowanie i cieszą się dużą popularnością. Samo wykonanie syropu leczniczego jest bardzo proste. Składnikami, które potrzebujesz, są: cukier oraz liść laurowy. Dla uzyskania lepszego smaku warto dodać cytrynę, która dodatkowo ma wiele właściwości leczniczych.
Składniki:
- 100 ml wody,
- 100 g cukru,
- 1/2 nieprzetworzonej cytryny,
- 3 liście laurowe.
Przygotowanie:
Ustawiamy garnek na gazie i wlewamy do niego wodę. Podgrzewamy na lekkim ogniu. Odstawiamy garnek z gazu i mieszając, dodajemy cukier. Czekamy do momentu, aż się rozpuści. Cytrynę wraz ze skórką kroimy na cienkie plasterki i dodajemy do garnka. Do roztworu wsypujemy liście laurowe i ponownie mieszamy.
Garnek ponownie umieszczamy na kuchence i gotujemy, do momentu, w którym nasz syrop nabierze złocistego koloru. Odstawiamy do wystudzenia, a następnie usuwamy składniki i przecedzamy miksturę przez sitko do słoiczka lub szklanki. Tak przyrządzony syrop należy przechowywać w lodówce. W przypadku osób dorosłych zalecane jest stosowanie 3 łyżek stołowych dziennie, a w przypadku dzieci od 1 do 3 łyżeczek dziennie.
Rozgrzewający napar herbaciany z dodatkiem liści laurowych
Składniki:
- 3 liście laurowe,
- 2,5 l wody,
- łyżka miodu,
- pół cytryny,
- kawałek imbiru.
Przygotowanie:
Do garnka nalewamy wodę. Liście laurowe rwiemy na kawałki i wraz z imbirem dodajemy do naczynia. Garnek stawiamy na gazie. W momencie, kiedy woda zacznie się gotować, zmniejszamy płomień do minimum i w takiej temperaturze gotujemy przez 4-5 minut.
Przecedzamy przez sitko i odstawiamy do otrzymania temperatury umożliwiającej komfortowe picie. Do tak przygotowanej herbaty, możemy dodać miód lub sok z cytryny. Maksymalne dzienne spożycie wynosi 3 filiżanki.