Jak przygotować idealny nawóz, po którym wszystko rośnie jak dzik: Najlepsze przepisy.
Nawozy naturalne to doskonały sposób na stymulację wzrostu roślin i zmniejszenie ryzyka chorób. Jednocześnie dzięki nim chronisz środowisko i dbasz o bezpieczeństwo upraw. Jedną z najskuteczniejszych domowych metod jest podlewanie warzyw, owoców i kwiatów naturalnym nawozem drożdżowym.
Dlaczego warto podlewać ogród nawozem drożdżowym?
Niewiele osób wyobraża sobie kuchnię bez drożdży – to dzięki nim można wyczarować różne smakołyki, takie jak ciasta czy pieczywo. Ten rzadki składnik doskonale nadaje się również do stosowania w ogrodnictwie. Stanowi doskonałą alternatywę dla wszelkich preparatów chemicznych do ochrony roślin. Wszystkie te drożdże mogą zrobić w ogrodzie:
- stymuluje wzrost roślin i wzmacnia system korzeniowy – głównie dzięki zawartości witamin z grupy B
- pomaga zwiększyć ilość kwiatów i plonów – drożdże zawierają m.in. potas, fosfor, cynk i magnez, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju wielu gatunków
- ułatwia pobieranie składników pokarmowych i wody z gleby
- zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych (np. plamistość liści, mączniak prawdziwy czy szara pleśń) – drożdże tworzą naturalną barierę i chronią korzenie i inne części rośliny przed infekcją
- pomaga zwalczać szkodniki, zwłaszcza niepopularne mszyce
- pozwala przyspieszyć kompostowanie – jeśli wykonasz własny kompost, roztwór drożdży usprawni cały proces
- daje możliwość uniknięcia stosowania środków chemicznych – co jest szczególnie korzystne w przypadku upraw domowych (głównie warzyw i owoców)
Tak więc drożdże mają wiele zastosowań.
Idealnie nadają się do zastosowania w ogrodzie, zwłaszcza jeśli zależy Ci na byciu w zgodzie z naturą i dbaniu o środowisko!
Jak przygotować nawóz drożdżowy – najlepsze przepisy
Drożdże najczęściej stosuje się w dwóch postaciach: jako nawóz (do podlewania roślin) lub jako oprysk (do ochrony przed chorobami). Pierwszą opcją jest zrobienie sfermentowanego roztworu – zajmuje to więcej czasu, ale jest bardziej skuteczne. Przygotuj 100 g drożdży (1 kostka), wiadro, szklankę cukru i 10 l ciepłej wody (nie może być gorąca).
Drożdże kruszymy w wiadrze i posypujemy cukrem. Pozostaw na około 2 godziny. Po tym czasie zalać wodą i wymieszać. Zawiesina będzie gotowa do użycia po tygodniu.
Jak przygotować nawóz drożdżowy bez fermentacji?
W takim przypadku wystarczy rozgnieść 100 g drożdży w wiadrze i zalać ciepłą wodą (10 l). Po wymieszaniu odczekać około 1 godziny, aż roztwór będzie gotowy. Jeśli więc masz mało czasu, wybierz tę opcję.
Spray chroniący przed chorobami
100 g drożdży rozpuścić w 0,5 l mleka (najlepiej pełnotłustego), a następnie wymieszać z 10 l wody i kilkoma kroplami mydła ogrodniczego. Dzięki dodatkowi mydła oprysk znacznie lepiej przylega do roślin , a tym samym poprawia jego skuteczność.
Czy rodzaj drożdży ma znaczenie?
Najlepiej sprawdzają się świeże drożdże piekarskie (w ostateczności można użyć suszonych).
Przeterminowane drożdże nadają się również do ogrodu. Wodą może być woda z kranu (choć im mniej chloru tym lepiej) lub woda z recyklingu – np. po ugotowaniu warzyw lub ziemniaków (bez soli). Deszczówka też jest idealna.
Kiedy podlewać rośliny drożdżami?
Aby drożdże były bezpieczne i skuteczne, roztwór musi być odpowiednio rozcieńczony. Aby to zrobić, wymieszaj jedną szklankę nawozu (sfermentowanego lub niesfermentowanego) z 10 litrami wody. Możesz regularnie podlewać rośliny tą mieszanką.
Kiedy najlepiej nawozić rośliny?
Zadbaj o odpowiednią ilość nawozów zwłaszcza wiosną i latem , kiedy rośliny rosną szczególnie intensywnie. Standardowo opłaca się korzystać z tego środka mniej więcej co 14 dni przez cały sezon . Mieszanka nadaje się również do podlewania sadzonek, które nie znajdują się jeszcze w gruncie – w celu wzmocnienia ich korzeni. Oprysk stosuje się raz w tygodniu w sezonie wegetacyjnym.
Dokładnie przykryj liście po obu stronach i łodygi roślin, a także wszystkie możliwe zakamarki. Najlepszą porą jest słoneczny dzień, bez wiatru i bez deszczu , aby tkanina nie wypłukiwała się zbyt szybko.
Jakie rośliny podlewać nawozem drożdżowym?
Nawóz nadaje się do stosowania we własnym ogrodzie, na balkonie lub w domu.
Skorzystają na tym:
- kwiaty (również doniczkowe)
- warzywa
- owoc
- drzewa i krzewy
Nawóz drożdżowy można stosować dla wszystkich uprawianych gatunków.
Jakie owoce i warzywa podlewać drożdżami?
Czy masz jadalne gatunki w swoim ogrodzie? Zapewne zwracasz szczególną uwagę na to, aby zapewnić nie tylko obfite, ale i zdrowe zbiory, bez użycia środków chemicznych. Stosowanie środków chemicznych może być ryzykowne. I tu w grę wchodzą naturalne nawozy , dzięki którym uprawy nie będą wchłaniały szkodliwych substancji.
Taki nawóz polecany jest dla wszystkich uprawianych przez Ciebie gatunków, np. papryki, cukinii, bakłażana, ziemniaków czy dyni. Przede wszystkim jednak chroni pomidory i ogórki – warzywa szczególnie narażone na choroby, szkodniki i działanie warunków atmosferycznych.
Spray chroni warzywa przed szarą pleśnią, mączniakiem prawdziwym czy pleśnią ziemniaczaną. Wszystkie drzewa i krzewy owocowe również urosną . Możesz więc stosować ten nawóz m.in. do melonów, śliwek, goji, pęcherzycy, malin, jabłek i borówek.
Truskawki są szczególnie podatne na działanie drożdży, które – podobnie jak pomidory i ogórki – również łatwo ulegają uszkodzeniom i chorują na choroby, przed którymi trzeba je chronić. Drożdże zwiększą również plon tych pysznych owoców.
Jakie kwiaty podlewać drożdżami?
Nawozy i drożdże w sprayu doskonale nadają się również do wzmacniania kwiatów i innych roślin ozdobnych. Rośliny rosnące w gruncie, nawet te w doniczkach, odwdzięczą się bardziej bujnym wzrostem i niezliczoną ilością pięknych kwiatów i liści. Podobnie jak w przypadku warzyw i owoców, nawóz będzie dobrym rozwiązaniem dla niemal każdego gatunku.
Szczególnie dobre wyniki osiągniesz stosując drożdże do hodowli:
- róże
- ona nie wie
- storczyki
- hortensje
- lawenda
- człowiek rudy
Z jakich innych domowych nawozów warto korzystać?
Zdziwisz się, jakie naturalne nawozy sprawdzą się w Twoim ogrodzie.
Oprócz roztworu drożdżowego szczególnie warto spróbować:
- skórki od banana – bogate m.in. w potas, który zwiększa kwitnienie
- fusy z kawy lub herbaty – dostarczają składników odżywczych i poprawiają strukturę gleby
- skorupki jaj – zawierają głównie wapń, są szczególnie odpowiednie dla roślin o odczynie zasadowym
- piwo (wietrzałe) – świetne jako nawóz do storczyków i traw ze względu na zawartość węglowodanów