Spięte mięśnie utrudniają wykonanie najprostszych ruchów. Warto o nie zadbać. Ćwiczenia.
Bóle w odcinku szyjnym kręgosłupa są bardzo nieprzyjemne. Występują przy sztywności karku i mięśni.
Szyjny odcinek kręgosłupa jest ciągle obciążony, każdy najmniejszy ból może uniemożliwić nawet podstawowe ruchy. Aby zapobiec dolegliwościom oraz ewentualnym stanom zapalnym od razu należy przejść do zapobiegania.
Przyczyn dolegliwości może być wiele. Jedną z nich może być nieodpowiednia postawa, inną brak aktywności fizycznej.
Ćwiczenia jogi są idealne, aby uśmierzyć ból i zapobiec jego nawrotom. Jest to zestaw kilku ćwiczeń, które powinny pomóc. Jeżeli ból nie będzie ustępował należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej.
Regularne ćwiczenia nie tylko przyniosą upragnioną ulgę, ale mogą także pomóc pozbyć się dolegliwości na długi czas.
Wiele osób skorzystało z porady i zaczęło ćwiczyć, mogą zaświadczyć, że ćwiczenia przynoszą ulgę. A Ty zacznij już dziś i poczuj jak Twoje mięśnie się rozluźniają, szyją staje się sprawna i bezbolesna.
Matę połóż na podłodze, na niej połóż złożony koc lub ręcznik i usiądź w najwygodniejszej dla Ciebie pozycji, która umożliwi wyciągnięcie kręgosłupa. Ręce swobodnie połóż na kolanach, zamknij oczy i głęboko oddychaj. Spróbuj wczuć się w każdy wdech i wydech. Jeżeli na podłodze jest Ci niewygodnie, to samo ćwiczenie możesz wykonać na krześle.
Zaczynamy ćwiczyć.
W pozycji siadu po turecku złącz ręce na wysokości klatki piersiowej i dociskaj je do siebie. Skup się, aby plecy były proste i rozluźnione, a ręce odpowiednio się dociskały. Ćwiczenie powtórz kilka razy.
Usiądź po turecku, ręce połóż na kolanach. Kręgosłupa wyprostuj i wyciągnij podbródek. Podczas wydechu opuść głowę, a podbródek przyciągnij do klatki piersiowej. Powtórz ćwiczenie kilka razy.
Podczas ostatniego razu ręce wyciągnij do przodu, podbródek podciągnij do klatki, a plecy powinny być delikatnie zaokrąglone. Podczas ćwiczenia rozciągnij i rozluźnij mięśnie pleców. Weź głęboki oddech.
Pozostań w tej pozycji i z niej zwiń plecy do góry. W ten sposób rozciągnij się najbardziej jak potrafisz. Dłonie podnieś znad kolan i odciągnij łokcie najdalej do tyłu jak potrafisz. Klatka piersiowa powinna zostać wolna, natomiast rękami ruszaj raz do przodu, raz do tyłu.
W kolejnym ćwiczeniu ręce podnieś do góry i złącz dłonie najwyżej jak tylko potrafisz, dociśnij je do siebie. Następnie zegnij je w łokciach do tyłu, za głowę. Łokcie powinny być skierowane do góry. Utrzymaj taką pozycję i oddychaj głęboko.
Zrelaksuj się, ręce opuść i ułóż delikatnie po bokach ciała. Nogi wyprostuj, a następnie zegnij je przed sobą. Stopy powinny być oparte o podłoże i ułożone szerzej niż biodra. Dłonie delikatnie oprzyj o podłoże. Ciało powinno być ciągle wzmocnione i napięte.
Ugięte kolana przechyl w jeden bok, aby dotykały podłoża. Głowę odwróć w drugą stronę niż położone nogi. Pamiętaj o tym, aby głęboko oddychać. Następnie ugięte kolana połóż na drugą stronę, głowę także delikatnie obróć na drugi bok.
W kolejnym ćwiczeniu usiądź ponownie po turecku, postaraj się zrelaksować. Dłonie spleć w tzw. koszyczek i załóż je z tyłu na głowę, kciuki powinny być skierowane w kierunku szyi.
Łopatki powinny być maksymalnie od siebie odciągnięte, plecy wyprostowane, łokcie powinny kierować się w przeciwległe strony. W tej pozycji zrób wdech i wydech, brodę delikatnie przyciągnij do klatki piersiowej. Uważaj! Nie rób tego na siłę. Nie dociskaj głowy rękoma w dół.
Podczas wydechu spróbuj połączyć ze sobą łokcie. Ruch powinien być naturalny, nie wymuszony, oddech głęboki. W trakcie ćwiczenia możesz zamknąć oczy to pozwoli Ci się zrelaksować.
Wyprostuj się, pozostań w siadzie po turecku, ręce opuść. Prawą rękę przenieś na lewą stronę na wysokości klatki piersiowej.
Lewą ręką chwyć nadgarstek. Plecy powinny być proste delikatnie napięte. Utrzymaj tą pozycję przez chwilę. Teraz wykonaj to samo ćwiczenie na drugą stronę.
Zamknij oczy, zrelaksuj się. Dłonie połącz że sobą na wysokości klatki piersiowej i głęboko oddychaj.