Nie sądziłam że liście orzecha mogą mieć tak nadzwyczajne właściwości. Wyleczysz nimi kilka poważnych chorób

Orzechy włoskie charakteryzują się doskonałymi właściwościami prozdrowotnymi. Już 3 takie orzechy mogą pokryć nasze dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3, warto więc je spożywać regularnie.

Zawierają one cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki czemu m.in. pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Ponadto wykazują działanie przeciwzakrzepowe. 

Przy tym wszystkim ludzie rzadko zdają sobie sprawę z tego, że bardzo istotne są również liście orzecha włoskiego. Zawierają witaminy, glukozydy, flawonoidy, karotenoidy oraz olejki eteryczne. Ponadto odznaczają się właściwościami antybakteryjnymi i antyseptycznymi.

Dzięki temu przyśpieszają gojenie ran, działają ściągająco i przeciwzapalnie. Mamy więc do czynienia z zupełnie naturalnym lekarstwem – koniecznie trzeba to wykorzystać!

Kiedy zbierać liście? Naturalnie wtedy, kiedy są już w pełni rozwinięte – najlepiej od końca maja do czerwca. Zauważ jednak, że listki pokryte plamami, z oznakami chorób, nie nadają się do wykorzystania. Zbieramy tylko te ładne i zdrowe.

Po zerwaniu liście należy wysuszyć. Dalej będziemy przechowywać jedynie te, które zachowają zieloną barwę. Wkładamy je do szczelnych pojemników. Pozostałe (brązowe) wyrzucamy.

Napary z suszonych liści orzecha włoskiego