Codzienne nawyki, dzięki którym unikniesz poważnych problemów zdrowotnych. Zapamiętaj je koniecznie.

Jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza jest ból.

Większość dolegliwości, z którymi jest on związany, jest wynikiem siedzącego trybu życia. Ich uniknięcie jest więc możliwe dzięki zastosowaniu się do kilku prostych rad. Nasz artykuł postara się je przedstawić.

Ból głowy

Unikaj długotrwałego wpatrywania się w monitor

Przemęczenie oczu bardzo często powoduje bóle głowy: jeżeli przez długi czas wytężasz wzrok – zmęczą się one i zaczną Cię boleć. Można tego uniknąć, stosując prostą metodę 20-20-20. Jej zasady są bardzo proste: co 20 minut patrzysz bezpośrednio na obiekt, oddalony o 20 stóp (czyli około 6 metrów) przez 20 sekund.

Unikaj długotrwałego wystawiania wzroku na silne promieniowanie słoneczne

Wystawienie na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych może powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych w mózgu oraz wzrost temperatury skóry. Efektem mogą być silne bóle głowy.

Promieniowanie tego typu drażni też oczy, co również może powodować podobne dolegliwości. Warto więc w słoneczne dni nosić odpowiednią ochronę, na przykład kapelusz oraz ciemne okulary, zwłaszcza wówczas, gdy chcemy przebywać na słońcu przez dłuższy czas.

Weź gorący prysznic

Ciepły prysznic skutkuje rozluźnieniem napiętych mięśni. Pomaga to znacznie złagodzić bóle głowy. Podobny może być efekt zastosowania podgrzewanej poduszki.

Zmniejsz spożycie kofeiny

Kofeina w niewielkich ilościach ma działanie uśmierzające ból, dlatego też występuje często w składzie popularnych leków przeciwbólowych. Jej regularne spożywanie w dużych ilościach – pod postacią kawy, herbaty oraz napojów bezalkoholowych – może jednak prowadzić do uzależnienia. Jednym z jego objawów mogą być dolegliwości bólowe.

W przypadku osób, które regularnie piją kawę, niedobór kofeiny jest więc częstym powodem bólów głowy.

Pij dużo wody

Jednym z najczęstszych powodów występowania bólów głowy jest odwodnienie organizmu. Aby go uniknąć należy spożywać odpowiednią ilość płynów. Trzeba jednak pamiętać, że ich nadmiar może powodować hiponatremię (stan, w którym poziom sodu we krwi jest zbyt niski), której objawem również może być ból głowy oraz nudności i wzdęcia.

Bod Tong Zi Liao

Delikatny masaż tego punktu, znajdującego się na czubku głowy wzdłuż boków czoła, łagodzi zmęczenie oczu i pozwala na pozbycie się migreny.

Ból gardła

Ćwiczenie na mięśnie szyi

Najczęściej przyczyną dolegliwości bólowych tej partii ciała jest zesztywnienie mięśni ramion oraz szyi. Najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z nimi jest zastosowanie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających.

Pracuj nad lepszą postawą

Ważną kwestią jest przyjmowanie odpowiedniej postawy podczas siedzenia. Jeżeli jest to możliwe – wybierz krzesło z oparciem. Podczas pracy z komputerem lub laptopem dostosuj wysokość siedzenia, tak, aby Twoja szyja nie była zgięta.

Ćwicz jogę

Joga to jeden ze sposobów na wzmocnienie mięśni szyi oraz pleców. Ćwiczenia tego typu łagodzą również ich napięcie.

Popraw swoje nawyki, dotyczące snu

Spanie na plecach zapewnia najlepszą pozycję podparcia dla kręgosłupa. Dobrym pomysłem jest przy tym podłożenie zwiniętego ręcznika pod kolana. Najlepiej unikać spania na brzuchu oraz używania wysokiego podparcia głowy. Warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę ortopedyczną.

Ból pleców

Podczas siedzenia staraj się zachować neutralną pozycję ciała

Zawsze staraj się podczas siedzenia utrzymywać wyprostowaną pozycję. Pomaga ona zmniejszyć naprężenie w obrębie kręgosłupa, co zapobiega bólowi pleców.

Rozciągnij mięśnie, które podtrzymują dolną część pleców

Ćwiczenia, takie jak odwracanie kręgosłupa w pozycji leżącej lub przyjmowanie pozycji rozciągających, mogą mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia pleców oraz uniknięcia bólu w ich obrębie.

Rozciągnij skrócone ścięgna w nogach

Ścięgna podkolanowe są bardzo często skracane, dlatego też dobrze jest zastosować ćwiczenia, które je rozciągną. Dzięki nim zostaje zmniejszony ucisk na dolną część pleców, a ból ustępuje.

Ćwiczenia w pozycji kobry

Ta pozycja pomoże rozciągnąć mięśnie ramion, zmniejszy też sztywność i poprawi elastyczność dolnej części pleców oraz wzmocni kręgosłup.

Pływanie

Pływanie pozwala wzmocnić mięśnie brzucha oraz pleców, a wyporność wody pomaga rozluźnić stawy.

Ból stóp

Noś wygodne obuwie

Chodzenie, stanie czy bieganie – wszystkie te czynności wpływają na zwiększenie nacisku, wywieranego na nasze stopy. Noszenie nieodpowiednich butów może pogorszyć sytuację, dlatego też znalezienie wygodnego obuwia często jest najprostszą metodą na uniknięcie bólu stóp.

Rozciągnij palce

Usiądź wygodnie na krześle lub podłodze. Prawą nogę skrzyżuj z lewym udem. Złóż palce lewej ręki na palcach prawej stopy. Zsuń palce na 10 sekund, a następnie rozsuń je na ten sam okres czasu.

Masaż łuku stopy

Stań nad piłką do tenisa tak, by znalazła się ona bezpośrednio pod łukiem Twojej stopy. Powoli obracaj ją w ten sposób, by przesunęła się wzdłuż całej jej długości. Powtarzaj ćwiczenie przez 3 minuty, a następnie zmień nogę.

Świadomość tego, co nas boli, jest niezwykle istotna – pozwala to bowiem na szybką reakcję i unikanie złych nawyków, które mogą pogorszyć nasz stan.

Życzymy dużo zdrowia!