Badania prowadzone przez Światową organizację zdrowia (WHO) dowiodły, że spożywanie alkoholu jest jedną z najczęściej występujących czynników rakotwórczych. Wśród osób nadużywających alkoholu, najczęściej notuje się zachorowania na nowotwory układu pokarmowego.
Obecny w alkoholu etanol jest przetwarzany przez ludzki organizm w aldehydowy kwas octowy. Prowadzi on do uszkodzenia komórek i do częstszej przemiany zmian łagodnych w złośliwe. Nadużywający alkoholu najczęściej chorują na nowotwory gardła, wątroby, jelit, ust oraz krtani.
Spożywanie dwóch szklanek słodkich napojów gazowanych w przeciągu tygodnia, zwiększa ryzyko zachorowania na raka trzustki o połowę. Napoje gazowane zawierają w swoim składzie substancje chemiczne, które polepszają smak, ale jednocześnie sprzyjają nowotworom.
Ludzie, którzy w swoim codziennym żywieniu nie omijają fast food’ów, zwiększają ryzyko zachorowania nie tylko na raka, ale też narażają się na nadwagę, otyłość oraz cukrzycę. Spożywając dużą ilość tzw. śmieciowego jedzenia narażamy się również na wystąpienie problemów trawiennych.
Last Updated on 7 września 2022 by admin