Rozmnażanie storczyków z liścia- zrób to sam!
Storczyki z pewnością widzieliście na parapecie u cioci, mamy, przyjaciółki czy dziadka. Stanowią one bardzo popularną w Polsce ozdobę wnętrz. Charakterystyczne drobne, eleganckie kwiaty oraz solidne i mięsiste liście nadają roślinie oryginalnego charakteru.
Dzięki popularności rosnącej przez lata orchidee stały się jednym z ulubionych podarunków wręczanych z okazji wszelkich okazji. Niezależnie od tego, czy chcielibyście zwiększyć ilość tych kwiatów w swoim domu, czy też wyhodować roślinkę z zamiarem późniejszego jej podarowania, przygotowaliśmy dla Was prostą i sprawdzoną instrukcję dotyczącą rozmnażania orchidei z liścia.
Jeśli opanujecie parę prostych zasad, możecie nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także stworzyć prezent od serca, który z pewnością zostanie doceniony.
Zacznijmy od tego, w którym miejscu należy pozyskać fragment, z którego nowa roślina zacznie się rozrastać. Kluczowe jest, aby oprócz blaszki liścia w naszym nowym storczyku znalazł się również fragment łodygi. Powód jest prosty- liść sam w sobie nie posiada punktów wzrostu potrzebnych do samodzielnego rozmnażania. Z tą wiedzą, jesteśmy już o krok bliżej do pozyskania nowej roślinki.
Zanim zabierzecie się do hodowania nowego storczyka z liścia (wraz z fragmentem łodygi), przygotujcie wszystkie potrzebne narzędzia: sekator ogrodowy, plastikowe naczynie, przefiltrowaną wodę w temperaturze pokojowej i zestaw nawozów. Będziecie potrzebować nawóz formujący korzenie, węgiel aktywny, pastę cytokinową oraz kwas bursztynowy. Każdy z tych składników odgrywa ważną rolę w procesie wzrostu nowej orchidei.
Istotną informacją jest także fakt, że dawcą liścia i fragmentu łodygi może zostać tylko zdrowa i dojrzała orchidea. Jeśli Wasz egzemplarz jest słaby i podupadły na zdrowiu, nie warto tracić czasu na nieudane próby. Co więcej, ścięcie fragmentu rośliny powinno być wykonane za pomocą ostrego narzędzia ogrodniczego. Następnie fragment powinien zostać ususzony przez około 8 godzin.
Po upływie wspomnianego wcześniej czasu miejsce rozwoju nowych korzeni powinno zostać nasmarowane nawozem odpowiedzialnym za ich odpowiednie formowanie (tak zwany „Kornevin”). Dodatkowo należy rozpuścić 1 tabletkę węgla aktywnego w 250 ml wody i umieścić sadzonkę w otrzymanym roztworze.
Aby stymulować ukorzenienie się jeszcze efektywniej, zalecane jest również przygotowanie roztworu zawierającego 1 tabletkę kwasu bursztynowego na 250 ml ciepłej wody. Sadzonka powinna zostać umieszczona w roztworze tak jak w przypadku roztworu węgla aktywnego.
Formowanie systemu korzeniowego może zająć trochę czasu, a proces może wydawać się żmudny i pełen wysiłku. Jesteśmy jednak przekonani, że efekty wynagrodzą Wasze starania, a nowa orchidea w przyszłości odwdzięczy się pięknymi kwiatami.