Biszkopt wzniesie się do nieba i nie rozpadnie się po przecięciu: naucz się techniki dwóch połówek.
Większość biszkoptów, nawet jeśli pięknie wyrastają w nagrzanym piekarniku, po wyjęciu pleśnieją, a po przekrojeniu rozpadają się i kruszą.
Dzięki naszemu przepisowi nie będziesz musiał się tym martwić. Warto zaznaczyć, że gwarancją sukcesu jest złoty stosunek składników. Najlepszy przepis na idealny biszkopt. Wśród składników każdego udanego biszkoptu kluczową rolę odgrywa nie tylko precyzyjnie przesiana mąka, ale także wysokiej jakości jajka, z których składa się ciasto.
W takim przypadku warto ubijać białka przez długi czas, aż utworzą sztywną i błyszczącą masę. Dopiero wtedy do piany stopniowo dodajemy po jednym żółtku. Aby uzyskać wysoki i puszysty biszkopt, ważny jest jeszcze jeden ważny szczegół.
Jak przygotować elastyczny biszkopt, który nie rozpada się przy krojeniu?
Przygotowując biszkopt zawsze wybieramy tzw. jajka wiejskie. Czyli te od kur hodowanych w gospodarstwie ekologicznym, gdzie kury mają pełną swobodę ruchu, dostęp do świeżego powietrza i gleby oraz są karmione paszą niemodyfikowaną z odpowiednim certyfikatem.
Dodatkowo powinny być w rozmiarze L , czyli w klasie wagowej około 70-73 g. Jeśli planujemy podzielić ciasto na trzy warstwy, zakładając, że używamy tortownicy o średnicy 26 cm, warto użyć 5 jajek wielkości L. Dzięki temu surowe ciasto będzie zawierało idealną ilość spoiwa z jaj i mąki.
Mąka i cukier powinny stanowić połowę masy jajek. Przygotujemy więc „dwie połówki” – mąkę stanowiącą 1/2 masy jajek i cukier również stanowiącą 1/2 masy jajek. W następnym akapicie znajdziesz dokładny współczynnik konwersji. Dodatkowo należy pamiętać o dwukrotnym przesianiu mąki.
Dzięki temu ciasto podczas pieczenia wystarczająco się napowietrzy i będzie lżejsze. Możemy zapomnieć o niechcianych grudkach mąki, przez które biszkopt rozpada się po upieczeniu.
Złoty stosunek składników do przygotowania biszkoptu:
Szukasz odpowiednich proporcji składników na biszkopt? W zależności od wielkości formy warto wiedzieć jakie powinny być proporcje:
- na formę o średnicy 20 cm – 4 jajka wielkości L, 180 g cukru kryształu i mąki zwykłej
- na formę o średnicy 26 cm – 5 jajek wielkości L, 200 g mąki zwykłej i cukier kryształ
- na formę o średnicy do 30 cm – 6 jajek wielkości L, 220 g mąki zwykłej i cukier kryształ
Do przygotowania biszkoptu najlepiej używać formy z wyjmowanym dnem. Zabezpieczy to ciasto i ułatwi jego wyjmowanie. Możemy go natłuścić i dodatkowo wyłożyć papierem do pieczenia. Brzegi upieczonego ciasta łatwiej odchodzą od formy i skracają stygnącą część ciasta.