Ból stóp oraz nóg to dolegliwość, z którą zmaga się wiele starszych osób i nie tylko. Poznaj na to sposób.
Ból w obrębie nóg i żylaki to dolegliwości, które często dotykają osób w dojrzałym wieku. Na szczęście istnieją pewne naturalne sposoby, aby im zaradzić.
Jednym z nich są domowe preparaty stworzone z wykorzystaniem rozmarynu. Dzięki zawartości witamin i różnorodnych substancji odżywczych pomagają one złagodzić nie tylko żylaki, ból nóg i bóle w obrębie stawów, ale również wiele innych, powszechnych dolegliwości. Poznaj sprawdzone przepisy na maść rozmarynową, olejek z rozmarynem oraz herbatę rozmarynową.
Jak działa rozmaryn?
Rozmaryn zawiera w swoim składzie prawdziwe bogactwo składników odżywczych. Wśród nich znajdziemy witaminę B, cynk, magnez, żelazo, potas, wapń i kwas foliowy. Z tego powodu miejscowe korzystanie z niego w przypadku dolegliwości bólowych, a także doustne przyjmowanie w postaci herbat i naparów niesie za sobą szereg korzyści dla naszego zdrowia.
Stosowanie rozmarynu na skórę:
- wspomaga walkę z żylakami,
- łagodzi bóle stawów,
- wzmacnia naczynia krwionośne,
- poprawia kondycję skóry.
Rozmaryn może być również stosowany jako element zdrowej diety, na przykład w postaci herbatki rozmarynowej. Zawarte w nim mikroelementy pozytywnie wpływają na układ trawienny i moczowy, poprawiają odporność oraz przeciwdziałają zaparciom. Ze względu na swój intensywny zapach rozmaryn ma też działanie uspokajające, podobnie jak lawenda.
Maść rozmarynowa
Naturalna maść z dodatkiem rozmarynu to jedna z najpopularniejszych receptur na specyfik z wykorzystaniem tego wartościowego zioła. Tradycyjnie do jej przygotowania wykorzystuje się domowy smalec, ale można go zastąpić olejem kokosowym lub wazeliną.
Tak przygotowana maść rozmarynowa pomoże zwalczyć problem żylaków i złagodzić ból stawów, ale również znajdzie swoje zastosowanie przy bólu głowy, w tym migrenach. Wystarczy nanieść niewielką jej ilość na skronie, aby poczuć ulgę w bólu.
Składniki:
- 2-3 garście posiekanego rozmarynu
- około 250g smalcu, oleju kokosowego lub wazeliny
- czysty, suchy pojemnik (najlepiej szklany)
Tłuszcz podgrzej, aż do rozpuszczenia – smalec lub olej kokosowy bezpośrednio na ogniu, a wazelinę w kąpieli wodnej. Do płynnej masy dodaj drobno posiekany rozmaryn i dokładnie wymieszaj. Pozostaw do ostygnięcia, najlepiej na noc.
Po wystudzeniu ponownie podgrzej masę, a następnie przecedź przez gęste sito lub czystą szmatkę, oddzielając zioła od gotowej maści. Przelej do czystego, szklanego pojemniczka i poczekaj, aż stężeje. Gotową maść przechowuj w lodówce.
Olejek rozmarynowy
Choć maść rozmarynowa jest prawdopodobnie najbardziej znanym naturalnym specyfikiem z tym ziołem, ma ona swoje mniej popularne alternatywy. Jedną z nich stanowi olejek z rozmarynem, który jest lżejszym, a jednocześnie pełnowartościowym zastępstwem dla maści.
Składniki:
- 2 gałązki rozmarynu
- oliwa z oliwek
- szklany pojemnik (najlepiej buteleczka z pipetą)
Całe gałązki rozmarynu włóż do pojemnika i zalej oliwą z oliwek. Szczelnie zamknij i przechowuj w suchym, ciemnym miejscu przez 10 dni. Po upływie tego czasu olejek jest gotowy do użytku. Doskonale nadaje się do wcierania w bolące stawy i obszary objęte żylakami. Może być również dodawany do kąpieli.
Herbata z rozmarynem
Oprócz przeciwbólowego i łagodzącego działania przeciwko żylakom, rozmaryn może mieć również pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Jest on prawdziwym bogactwem witamin i mikroelementów, dlatego warto zawrzeć go w swojej diecie. Pomoże w tym ziołowa herbata rozmarynowa, którą możesz pić jak zwykłą herbatę lub stosować w postaci suplementu.
Do wykonania naparu wystarczy łyżeczka suszonego rozmarynu lub jedna gałązka świeżego zioła. Rozmaryn zalej gorącą wodą i gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez 10 minut. Następnie napar pozostaw do częściowego ostudzenia na kilkanaście minut. Dokładnie przecedź przez sitko.
Napar rozmarynowy możesz pić do posiłku jak zwykłą herbatę lub stosować w formie naturalnego suplementu, pijąc dwa razy dziennie łyżkę stołową świeżej herbaty. W tym przypadku napar może być mocniejszy i bardziej skoncentrowany, przygotowany z większej ilości rozmarynu.