Tabela, jak sadzić warzywa w ogrodzie: Zapisz i wydrukuj to, abyś już nigdy więcej tego nie zgubiła – Trzymaj się tego.
Dom z ogródkiem aż prosi się o uprawę swoich własnych warzyw – wiemy wtedy, co jemy, że produkty zawsze są świeże i nie rosną za pomocą syntetycznych środków.
Dobry ogrodnik jednak doskonale wie o tym, że w uprawie roślin ważne są tego również początki, a co za tym idzie, odpowiednie posadzenie. Przykładowo: niektóre rodzaje roślin wolą być posadzone zbiorowo, wtedy rosną szybko i prawidłowo.
Niektóre z nich jednak nie lubią, kiedy zabierana jest im ich przestrzeń, dlatego wolą rosnąć w odosobnieniu i to właśnie wtedy rozwijają się prawidłowo. Dzieje się tak, ponieważ w niektórych gatunkach, roślinni sąsiedzi mogą przenosić na siebie nawzajem choroby lub odbierać sobie wartości odżywcze. Chora lub niedożywiona roślina nigdy nie urośnie prawidłowo.
Ogrodnicy sporządzili tabelę, którą łatwo znaleźć jest w Internecie, jak warto sadzić rośliny tak, aby każda z nich urosła zdrowo i prawidłowo. Na zielono opisano tam pozytywny wpływ sąsiadów na siebie nawzajem, na czerwono zaś negatywny wpływ, a na biało zaznaczono sąsiadów, którzy nie mają na siebie żadnego wpływu. Żółtym kolorem oznaczone są te same rośliny, które oczywiście można sadzić koło siebie.
W uzyskaniu pozytywnych zbiorów mogą pomóc również zioła, mają one świetny wpływ na wzrost roślin i glebę, w której kiełkują. Dowiedz się, które zioła gdzie warto posadzić:
nagietek – dla dobrych efektów rozrostu roślin posadź go w pobliżu ogórków, melonów, ziemniaków oraz dyni. Jego właściwości odstraszą nicienie, mszyce i ślimaki, które niestety w ogródku uprawnym są szkodnikami. Nagietek również jest skuteczny w walce z pleśnią.
szczypiorek – posadzenie szczypiorku niedaleko ogórków, marchewki oraz kapusty, ochroni je. Należy gęsto posadzić je w okolicach grządek warzywnych. Jego właściwości pozwolą wyeliminować inwazje mączniaka prawdziwego lub szarej pleśni, która dla roślin jest bardzo niebezpieczna.
bazylia – jej substancje i zapach ochronią takie warzywa, jak pomidor, ogórek, kapusta, papryka i cebula. Dzięki niej nie będziesz musiał martwić się o zniszczenie Twoich plonów przez mszyce, czy pasożytnicze ćmy.
rumianek – przed chorobami grzybiczymi ochroni fasole, groch, szpinak, seler i sałatę. Wspiera on także prawidłowy wzrost podanych warzyw.