Jedną z najczęstszych przyczyn jest po prostu brak wody. Zbyt rzadkie podlewanie rośliny. Pamiętajmy, że to kwiat z klimatu bardzo wilgotnego i potrzebuje wody.
Jednak podlewanie w nadmiarze również jej nie pomaga. Skutkiem jest pleśń. W naturalnych warunkach same regulują ilość wilgoci jakiej im potrzeba, ale u nas w domu, stojąc na parapecie w doniczce są zdane tylko na nas.
Gdy zauważymy, że orchidea ma dużo powietrznych korzeni, a jednocześnie posiada gęstą drzewną strukturę, oznacza to tylko, że wewnętrzne korzenie już dawno odrętwiały, a roślina się starzeje.
Potrzebne narzędzia: ostry nóż na przykład do krojenia lub sekator ogrodowy. Najpierw musimy delikatnie wyjąć roślinę z doniczki. Otrząsamy z podłoża.
Musimy sprawdzić cały system korzeni, sprawdzając ich kolor i strukturę. Kiedy już znajdziemy uszkodzone lub przestarzałe obszary, należy je obciąć. Należy pamiętać o konieczności przycięcia korzeni powietrznych i wewnętrznych.
Obcięte obszary powinno się przemyć roztworem nadmanganianu potasu lub pokruszonego węgla drzewnego. Aby je odżywić można namoczyć korzenie w roztworze witaminowym na 15 minut. W tym celu wymieszaj 1 ampułkę witaminy B, B1 i B12.
Last Updated on 14 września 2022 by admin