Ludzki organizm potrafi doskonale komunikować się z mózgiem, przekazując ważne informacje. Wśród nich są również sygnały dotyczące nieprawidłowości w zakresie zdrowia.
Sygnały ostrzegawcze pojawiają się m.in. w przypadku rozwijającej się cukrzycy. Niestety, niewiele osób potrafi właściwie je zinterpretować i podjąć działania zapobiegające rozprzestrzenieniu się choroby.
Stan przedcukrzycowy, podobnie, jak pełna choroba, nie daje wyraźnych objawów. Najlepszym sposobem, by wykryć ewentualne nieprawidłowości, a tym samym podjąć skuteczną walkę, są systematyczne badania profilaktyczne.
Stan przedcukrzycowy – co to takiego?
Podwyższony poziom glukozy w surowicy krwi to wyraźny sygnał, że w organizmie pojawiły się nieprawidłowości w zakresie zdrowia. Często okazuje się jednak, że uzyskany w pomiarach wynik nie pozwala jednak na stwierdzenie rzeczywistej cukrzycy. Musimy jednak pamiętać, że może to być preludium do niebezpiecznej choroby, jaką jest cukrzyca typu 2, nota bene, uważana często za chorobę o zasięgu globalnym.
Co oznacza stan przedcukrzycowy dla ludzkiego organizmu? Ogólnie rzecz ujmując, jest to utrata zdolności regulowania poziomu glukozy we krwi. Objawy tej dolegliwości mogą być różne i nierzadko utrzymują się przez długi czas, sygnalizując zagrożenie rozwoju poważnej choroby.
W przypadku zdiagnozowania przez lekarza stanu przedcukrzycowego konieczne jest podjęcie odpowiednich działań prozdrowotnych, przede wszystkim mowa tu o zbilansowanej diecie oraz aktywności fizycznej. Skutkiem stanu przedcukrzycowego może być zachorowanie na cukrzycę typu 2 w bliższej lub dalszej przyszłości, wystąpienie problemów kardiologicznych oraz zwiększona podatność na udary mózgowo-naczyniowe. Wbrew pozorom, jest poważny problem, który należy dokładnie poznać i zrobić wszystko, by zniwelować jego skutki.
Podwyższony poziom glukozy we krwi – S.O.S. dla organizmu
Wiadomość o stanie przedcukrzycowym to zaskoczenie dla wielu osób. Nierzadko informacja budzi lęk i strach przed nieuniknioną cukrzycą. Na szczęście rzeczywistość okazuje się zdecydowanie bardziej optymistyczna: stan przedcukrzycowy nie oznacza 100% zachorowania na tę ciężką, przewlekłą chorobę.
Ryzyko co prawda jest spore, nie ma jednak bezpośredniej korelacji. Najważniejszym działaniem jest podjęcie działań, które pozwolą wyrównać poziom glukozy we krwi, czyli wspomniana wcześniej zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, zmiana trybu życia, a także regularne kontrole lekarskie.
Należy także pamiętać, że zarówno stan przedcukrzycowy, jak i sama cukrzyca nie dają zazwyczaj wyraźnych objawów, dlatego ważna jest profilaktyka i regularna kontrola poziomu glukozy we krwi.
Jak rozpoznać stan przedcukrzycowy? Najczęstsze objawy
Mimo faktu, że stan przedcukrzycowy, podobnie, jak sama cukrzyca, nie daje wyraźnych objawów, istnieją czynniki, które wskazują na pojawienie się zdrowotnego zagrożenia. Kluczową kwestią jest podwyższony poziom glukozy, utrzymujący się przez długi czas.
Pomocne w tej kwestii okazują się regularne pomiary stężenia glukozy w surowicy krwi, przede wszystkim na czczo, a także regularne kontrole w przychodni lekarskiej. Na podstawie wyników uzyskanych podczas kolejnych pomiarów lekarz jest w stanie stwierdzić stan przedcukrzycowy i wskazać optymalny kierunek działania, zapobiegając w ten sposób rozwojowi choroby.
Znaczące w postawieniu właściwej diagnozy mogą być także następujące objawy:
- nawracające infekcje;
- chroniczne zmęczenie;
- silne pragnienie;
- częste oddawanie moczu.
Objawy te, choć rozległe i ogólne, często nie wpływają w bezpośredni sposób na tryb życia danej osoby, dlatego też są pomijane i traktowane jako codzienność.
Reasumując, stan przedcukrzycowy to poważny problem, aczkolwiek można go zniwelować, unikając tym samym rozwoju cukrzycy typu 2. Chcąc uniknąć nieprzyjemnych skutków,. Wystarczy zadbać o odpowiednią profilaktykę, regularnie wykonywać badania kontrolne, zmienić tryb życia oraz dietę.