Tradycyjne polskie zupy

Tradycją polską jest spożywanie zup w porze obiadowej, jako pierwszego dania. Zupą możemy nazwać potrawę, która jest wywarem z mięs i warzyw, owoców, zaprawionego często śmietaną. Tylko w przypadku rosołu, krupniku, czy bulionu nie dodajemy dodatkowo zagęszczaczy.

Zupy uważane są za danie bogate w przydatne składniki dla naszego ciała. Jednak nie zawsze zupa występuje pod postacią gorącą, gotowaną w żaroodpornym garnku, nazywamy, bowiem zupą np. chłodnik (posiekane warzywa, głównie świeży ogórek, koperek, z dodatkiem przypraw i śmietany lub mleka) lub zupę owocową, która równie dobrze może być przyrządzona na zimno z użyciem kompotu: wiśniowego, lub porzeczkowego.

Przykładami popularnych zup, może być zupa ogórkowa, szczawiowa, barszcz biały i czerwony, grochówka, fasolówka, cebulowa, pieczarkowa, grzybowa, rybna, soczewicowa, gulaszowa, pomidorowa, serowa, japońska, żurek, porowa, rabarbarowa, mleczna, jarzynowa, migdałowa i wiele innych.

Przyrządzenie każdej z nich wymaga głównego składnika np. przy zupie szczawiowej – szczawiu, przy zupie pomidorowej – pomidorów, a przy zupie ogórkowej – kwaszonych ogórków. Natomiast, to na czym zostanie ugotowana to już zależy od naszej fantazji (na mięsie, kościach, na samym bulionie, z dodatkiem ziemniaków, makaronu czy ryżu) i posiadanych składników.