Lubczyk może być stosowany w leczeniu wielu schorzeń. Jest dobry dla nerek i płuc, a także oczyszcza krew. Pokażemy, jak uprawiać go przez cały rok w doniczce.
Lubczyk jest ważną rośliną, która może pomóc nam mieć zdrowe płuca i nerki. Można go uprawiać przez cały rok w doniczkach – dowiedz się, jak to zrobić.
Lubczyk jest byliną, która nie ma naturalnych wrogów. Może być pięknie uprawiany, jeśli na początku dostarczy się mu trochę energii. Oto kilka podstawowych zasad, dzięki którym lubczyk będzie tak piękny, jak to tylko możliwe.
- Należy używać tylko nasion zakupionych z zaufanych źródeł. Przed wysiewem dobrze jest namoczyć nasiona w wodzie przez co najmniej 2 godziny. Dobrym wyborem jest mieszanka ziemi ogrodowej, ziemi kwiatowej i lubczyku.
- Należy również starannie wybrać miejsce, w którym będzie rósł lubczyk. Lubczyk potrzebuje światła słonecznego do wzrostu, ale lepiej czuje się w zacienionych i wilgotnych miejscach w ogrodzie niż na słońcu. Wybór nasłonecznionego miejsca w środku dnia może okazać się zgubny dla lubczyku.
Co miłość ma wspólnego z ludzkim ciałem?
- Przyspiesza metabolizm
- Wspomaga procesy trawienne
- Likwiduje wzdęcia
- Wspomaga wydzielanie żółci, dlatego jest doskonałym wsparciem przy chorobach woreczka żółciowego.
- Usuwa nadmiar sodu i wody z organizmu
- Można zapobiegać chorobom układu krążenia
- Oczyszcza drogi oddechowe
- Ma działanie moczopędne, dlatego jest dobry dla osób cierpiących na infekcje dróg moczowych.
- Wyciąg z lubczyku może być również stosowany w leczeniu schorzeń stawów (reumatyzm, zapalenie stawów lub podagra).
Miłość w domu
Każda część rośliny jest dobra na lubczyk. Jednak najlepszy jest korzeń. Pomoże Ci on w radzeniu sobie z przewlekłymi dolegliwościami, takimi jak grypa i inne choroby. Nasze babcie wiedziały o pozytywnym działaniu lubczyku i używały go w swoich kuchniach do przygotowywania mięs, zup i sosów.
Aby odstraszyć szkodniki, liście trzymano w szafkach. Korzeń można wykorzystać do przyprawiania potraw – wystarczy go wysuszyć i zmiażdżyć. Łodygi można wykorzystać do nadania smaku selera potrawom, takim jak buliony czy sosy.
Liście można suszyć i używać do sporządzania domowych soli smakowych lub przypraw. Lubczykiem można też zastąpić rośliny uprawne. Chociaż liście lubczyku można zbierać przez cały rok, powinno się je zbierać pod koniec trzeciego roku uprawy. Korzeń należy wysuszyć i wykorzystać do przygotowania herbaty zdrowotnej lub jako przyprawę.
Co sprawia, że lubczyk rośnie?
Kilka roślin lubczyku wystarczy, aby zaspokoić podstawowe potrzeby gospodarstwa domowego. Należy je wysiewać lub wysadzać w marcu lub kwietniu. Ponieważ nasiona są tak popularne, nie powinno być problemów z ich zakupem.
Lubczyk można również rozmnażać z sadzonek, a nawet z zakupionych sadzonek. Można je wtedy sadzić bezpośrednio do gruntu. Przezimowanie lubczyku w ogrodzie jest możliwe, ponieważ jest to roślina wytrzymała. Wymaga on jednak sporej ilości wilgoci, dlatego należy go podlewać, gdy jest ciepło i słonecznie.
Przepisy z wykorzystaniem lubczyku
Herbata liguryjska: Gotować 1 łyżeczkę posiekanych liści w 250 ml wody przez 10 minut. Herbata ta jest dobra na drogi moczowe i może leczyć infekcje. Ponadto odtruwa organizm po spożyciu alkoholu lub nikotyny.
Płynna przyprawa: lubczyk (im mocniejsza przyprawa, tym lepiej). Zmiel go za pomocą maszynki do mięsa. Następnie dodaj 400 ml wody i podgrzewaj przez 15 minut. Przecedzić mieszankę przez sitko. Następnie dodać sól, 2 łyżki oleju i majeranek.