Lubczyk to silna roślina – Ma także wspomagające zastosowanie w leczeniu płuc, nerek i oczyszczaniu krwi. Jak uprawiać tę bylinę na zewnątrz i w domu.
Zdrowotne właściwości lubczyku
Nie każdy o tym wie, ale niektóre rośliny mają wiele właściwości prozdrowotnych. Do takich roślin należy lubczyk, który nie tylko przepyszne smakuje w zupie ale także leczy płuca i oczyszcza krew. Przede wszystkim warto wiedzieć, że lubczyk to roślina solidna i wieloletnia, a także bardzo silna.
Roślina ta przeważnie bujnie rośnie i nie ma żadnych naturalnych wrogów. Chodź na początku posadzenie tej rośliny może wiązać się z pewnymi trudnościami to w późniejszym czasie odwdzięcza się ona niesamowitymi walorami.
Oto wszystkie problemy oraz najlepsze wskazówki dotyczące uprawy lubczyku
Przede wszystkim kupując nasiona warto wybrać się do sprawdzonego hodowcy. Wówczas dobrej jakości nasiona należy zasiać w ogrodzie bądź w doniczce. Przed zasianiem najlepiej zadłużyć każdy nasionko w wodzie na około 2 lub 3 godziny. Dopiero później należy je zasiać do ziemi. Do uprawy najlepiej wykorzystać ziemię ogrodową zmieszaną z ziemią kwiatową.
Lecznicze właściwości lubczyka:
Lubczyk jest dość łatwy w uprawie i wymaga zaledwie minimalnej pielęgnacji, a jego zastosowanie jest wszechstronne. Lubczyk zwany jest także jako roślina o wielu niepowtarzalnych smakach oraz o wyjątkowym i niepowtarzalnym aromacie, który na długo pozostaje w pamięci. Na początku lubczyk smakuje nieco słodko, a na końcu nabiera gorzkich aromatów. Bez problemów lubczyk można dodać do wielu różnych dań.
Lubczyk dla zdrowia: 10 korzystnych właściwości lubczyku na organizm ludzki
- lubczyk oczyszcza drogi oddechowe, w tym usuwa śluz oraz ułatwia oddychanie.
- lubczyk usuwa nadmiar wody z organizmu, co więcej jeśli na co dzień spożywamy zbyt dużą ilość soli to właśnie lubczyk oczyszcza organizm z nadmiaru sodu,
- lubczyk zapobiega chorobom układu krążenia,
- lubczyk oczyszcza krew,
- lubczyk oczyszcza naczynia krwionośne,
- lubczyk działa moczopędnie przez co jest to doskonały rozwiązanie podczas stanów zapalnych pęcherza moczowego, nerek oraz układu wydalniczego,
- lubczyk eliminuje wzdęcia eliminuje i inflacje,
- lubczyk przyspiesza metabolizm,
- lubczyk wspomaga trawienie więc jest także doskonałym pomocnikiem podczas diety.
Przygotowując wyciąg z lubczyka można także zwalczyć choroby stawów, w tym choroby zwyrodnieniowe, reumatyzm, a także wyleczyć dnę moczową. Co więcej można ugotować wszystkie części rośliny, jednakże najbardziej znaczący efekt dla zdrowia ma korzeń lubczyku.
Herbata wykonana z korzenia może skutecznie załagodzić wiele problemów zdrowotnych. Wówczas wystarczy pić ją kilka razy dziennie przez kilka dni. Co więcej lubczyk doskonale sprawdzi się również podczas infekcji, takich jak grypa. Jest to świetna profilaktyka, a także doskonałe wsparcie organizmu podczas choroby.
Lubczyk jest bardzo często spotykaną rośliną w naszych domach często wykorzystujemy go do sosów, mięsa a także zup. Liście lubczyku można przechowywać również szafkach gdzie przechowujemy żywność gdyż doskonale sprawdzają się jako naturalny środek odstraszający szkodniki.
Uprawa lubczyku
Lubczyk najlepiej sadzić w marcu bądź najpóźniej w kwietniu. Nasiona można znaleźć w wielu punktach, aczkolwiek warto wybrać sprawdzone źródło gdyż im lepsza jakość nasion, tym lepiej rosnąca roślina. Co więcej roślinę ta można rozsadzać poprzez rozmnażanie z sadzonek.
Wystarczy wsadzić sadzonki do gleby i pozwolić im się zakorzenić. Gdy tak się stanie sadzonki należy przyciąć, a przycięte pędy wsadzić do ukorzeniacza i następnie do ziemi by ponownie sadzonki zakorzenił się. Lubczyk jest rośliną, która jest wyjątkowo wytrzymała dlatego też przeważnie wytrzymuje okres zimowy w ogrodzie. Roślina ta lubi półcień oraz delikatną wilgoci nawet w gorące letnie dni.
Herbata z lubczyku:
Jedna łyżka posiekanych liści lubczyku ugotowana w 250 ml wody przez 10 minut. Oto prosty przepis na herbatę z lubczyku. Jest to dość prosta receptura, a wpływa korzystnie na stany zapalne dróg moczowych jednocześnie działa odtruwający na przykład po nadmiernym spożyciu alkoholu.
Lubczyk, jako wyjątkowa domowa przyprawa:
Lubczyk doskonale sprawdzi się w przypadku przygotowania domowej przyprawy, którą można dodać praktycznie do każdej zupy i nie tylko!
Składniki potrzebne do przygotowania domowej przyprawy:
- lubczyk z szypułkami,
- jedna łyżeczka soli,
- 1 łyżeczka świeżego majeranku,
- 2 łyżki stołowe oleju słonecznikowego,
- 400 ml wody.
Sposób przygotowania
Lubczyk dokładnie należy umyć i zmielić na przykład w maszynce do mięsa. Następnie wkładamy go do garnka, dodajemy wodę i gotujemy przez około 15 minut. Na koniec odsączamy miksturę np. na białe płótno. Wówczas należy całość dobrze wycisnąć.
Do płynnej mieszanki dodajemy kolejno: sól, dwie łyżki oleju i majeranek. Całość gotujemy i przelewamy do małych słoiczków. Gotową mieszankę można bez problemu przechowywać. Tego typu koncentrat nada wyjątkowego smaku wielu potrawom.